Janusz Chwierut zwycięża w wyborach i po raz kolejny zostaje prezydentem Oświęcimia

Według oficjalnych wyników Państwowej Komisji Wyborczej, Janusz Chwierut, reprezentujący Komitet Wyborczy Wyborców (KWW) pod swoim imieniem, został obierany na stanowisko prezydenta Oświęcimia. Głosowanie, które zakończyło się w pierwszej turze, dało mu przewagę z wynikiem 54,62%. Dokonano to po przeliczeniu wszystkich głosów z 100% obwodów głosowania we wtorek rano.

Janusz Chwierut zdobył poparcie 7449 wyborców. Jakub Przewoźnik z KWW Prawa i Sprawiedliwości (PiS) znalazł się na drugim miejscu z poparciem 3536 wyborców, co stanowi 25,93% wszystkich oddanych głosów. Na kolejnych miejscach znaleźli się Renata Fijałkowska, reprezentująca KWW Oświęcim Miasto Perspektyw z 1831 głosami (13,43%) oraz Maciej Klima z KWW Koalicja Obywatelsko-Samorządowa KOS 2018, który zdobył 822 głosy, czyli 6,03%.

Podobne zwycięstwo odniósł Chwierut w 2018 roku, kiedy to również w pierwszej turze wyborów zapewnił sobie drugą kadencję jako prezydent Oświęcimia. Reprezentował wtedy KWW Janusza Chwieruta Koalicja Obywatelska i zdobył 68,99% głosów. W tych wyborach pokonał między innymi Zbigniewa Starca z PiS, ówczesnego starostę oświęcimskiego, który zdobył poparcie na poziomie 24,01%.

Janusz Chwierut, 58-letni ekonomista, jest doświadczonym politykiem. W swojej karierze był związany z Unią Wolności, a następnie przez dwie kadencje pełnił funkcję posła Platformy Obywatelskiej. Służył również jako radny Oświęcimia, członek zarządu miasta oraz radny powiatowy.