Lanckorona: co warto zobaczyć?

Lanckorona jest jednym z piękniejszych miejsc, jakie można ujrzeć w czasie wycieczki po Małopolsce. Piękne otoczenie oraz ciekawe zabytki sprawiają, że spacer po tej miejscowości stanie się dla każdego z nas wspaniałą przygodą.

Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Choć Lanckorona jest obecnie wsią, o jej miejskim charakterze wciąż przypomina nam piękna zabudowa, którą można podziwiać w trakcie wędrówek w rejonie Rynku. Zabytkowe domy, wzniesione w połowie XIX wieku, są nie tylko ciekawymi budowlami, ale i interesującymi przykładami małomiasteczkowej zabudowy drewnianej.

W jednym z tych domów ma swą siedzibę Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony, które opiekuje się niewielkim, za to bardzo ciekawym, muzeum regionalnym. Można w nim zobaczyć ciekawą kolekcję przedmiotów, które pochodzą z okolicznych stanowisk archeologicznych, oraz przedmiotów, które mogą nam dostarczyć wielu ciekawych wiadomości o życiu codziennym dawnych mieszkańców miasteczka.

Będąc w Lanckoronie warto także sprawdzić okoliczne miejscowości. Na terenie województwa małopolskiego znajduje się także Szczawnica i wyjątkowa promenada nad Grajcarkiem.

Co jeszcze warto zobaczyć w Lanckoronie?

Zachwyca tu sam Rynek, który – z powodu położenia na zboczu góry – wyróżnia się swą pochyłością. W jego pobliżu czekają kolejne ciekawe zabytki. Jednym z nich jest kościół św. Jana Chrzciciela, w którego wnętrzu można ujrzeć wiele cennych dzieł sztuki, w tym otoczony silnym kultem obraz Matki Boskiej Lanckorońskiej. W czasie wycieczki po Lanckoronie koniecznie trzeba też odwiedzić ruiny zamku z XIV wieku. To miejsce związane jest mocno z Konfederacją Barską, która w tej części Małopolski miała dość burzliwy przebieg.

Wycieczki po Małopolsce mogą być świetną przygodą oraz wspaniałą lekcją historii dla każdego z nas. Możemy się o tym przekonać m. in. w takich miejscowościach, jak Lanckorona, która swym klimatem i malowniczością już dawno podbiła serca turystów.