Ukraina prosi Zachód o pomoc w uderzeniu w Most Krymski

Most Krymski łączący Półwysep Krymski z Krajem Krasnodarskim powstał w 2018 roku. Obecnie Rosja wykorzystuje go do transportu broni oraz żołnierzy na Krym, a następnie na teren Ukrainy. Jest to ważny węzeł komunikacyjny, którego utrata byłaby bardzo bolesna dla Rosjan.

Dlatego Ukraina zwróciła się z prośbą do państw Zachodu z prośbą o pomoc w uderzeniu w Most Krymski. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow  zapowiedział działanie w tym kierunku,  jeśli tylko będzie ku temu okazja.  Podkreślił także, że gdyby było to możliwe, most już dawno zostałby zniszczony. Natomiast weteran walk w Donbasie oraz deputowany do Rady najwyższej Ukrainy Roman Kostenko y w rozmowie z mediami zdecydowanie podkreśla niesamowicie ważne militarne znaczenie Mostu Krymskiego.  Kostanko otwarcie mówi o tym, że dostawy uzbrojenia potrzebne do likwidacji tego węzła komunikacyjnego pomogłyby rozwiązać sporo problemów, z jakimi boryka się Ukraina podczas odpierania ataku ze strony Rosji.

 

Wojna trwa od 2014

Przypomnijmy, że wojna pomiędzy Rosją i Ukrainą trwa już 8 lat, jednak od 24 lutego jej zasięg znacznie się powiększył. Początkowo wojska rosyjskie skupione były na wschodzie i północy kraju.  Po przegranych starciach na przedmieściach Kijowa siły Władimira Putina skoncentrowały się na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy.  Rosjanie nieprzerwanie napierają na miasta  w tych rejonach. Obecnie w najgorszym położeniu znalazł się Mariupol będący pod całkowitą rosyjską okupacją.  Wciąż jednak bronią się zakłady Azowstal pozostające w rękach Ukraińców.