Zabezpieczenie funduszy na budowę ścieżki rowerowej VeloSkawa w Małopolsce

W budżecie województwa małopolskiego radni sejmiku zarezerwowali 7 milionów złotych na realizację projektu ścieżki rowerowej o nazwie VeloSkawa. Planowany odcinek rowerowego szlaku, o długości 21 kilometrów, ma prowadzić od Podolsza w gminie Zator aż do granicy Ryczowa z Łączanami.

Autorami tego pomysłu są przedstawiciele Województwa Małopolskiego, którzy przeprowadzają projekt wspólnie z gminami Spytkowice, Zator i Brzeźnica.

We wrześniu minionego roku Mariusz Krystian, były wójt gminy, oraz Rafał Stuglik, radny sejmiku województwa małopolskiego, poinformowali o uzyskanym pozwoleniu na budowę ścieżki rowerowej. Pozwolenie to umożliwiło rozpoczęcie robót budowlanych. Kluczowym czynnikiem dla realizacji inwestycji było zapewnienie odpowiednich funduszy, co udało się osiągnąć. W ramach projektu VeloMałopolska, trasa VeloSkawa jest jedną z 8 planowanych tras o łącznej długości 135 km. Ścieżki mają zostać zaprojektowane tak, aby dotrzeć do każdego regionu Małopolski – od Suchej Beskidzkiej aż do powiatu olkuskiego – informuje Urząd Gminy Spytkowice.

Planowana trasa VeloSkawa ma prowadzić przez malownicze rejony doliny rzeki Skawy, obejmujące takie miejsca jak Sucha Beskidzka, Wadowice oraz Sanktuarium ojców Bernardynów w Alwerni. Przewiduje się też przejazd przez urokliwe zakątki gminy Spytkowice.