Co warto zwiedzić w Małopolsce

Małopolska ma do zaoferowania różnorodne atrakcje, które przyciągają turystów nie tylko z Polki, ale również ze świata. Bogate w perły architektury miasta i miasteczka, muzea, skanseny i piękne krajobrazy. Miłośnicy jazdy na rowerze będą się czuć jak ryby w wodzie, ponieważ województwo małopolskie stawia na ten środek transportu, tworząc wciąż nowe ścieżki rowerowe. Jedno jest pewne, jeśli jeszcze nie odwiedziliście Małopolski, to koniecznie musicie się tu wybrać. Poniżej przedstawiamy listę miejsc, które warto odwiedzić w województwie małopolskim.

Co warto zwiedzić w Małopolsce

Kraków

Stolica województwa jest niekwestionowanym numerem jeden na liście miejsc, które trzeba zobaczyć w Małopolsce. Kraków nie bez powodu jest uznawany za jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Zabytki, które należy zobaczyć, będąc w Krakowie to oczywiście Stare Miasto z unikatowym Rynkiem, podcieniami i Kościołem Mariackim,  Wzgórze Wawelskie, Barbakan i dwie najsłynniejsze i zazwyczaj pełne turystów ulice- Floriańska i Grodzka.

Aby poczuć niepowtarzalny klimat, warto udać się na Kazimierz, gdzie znajdziemy zabytki kultury żydowskiej takie jak synagogi i cmentarze żydowskie. Poza tym na Kazimierzu warto zajrzeć  do bazyliki pw. Michała Archanioła i św. Stanisława, gdzie można zobaczyć kryptę zasłużonych Polaków. Godne uwagi jest również Muzeum Inżynierii oraz Plac Wolnica ze starym ratuszem.

Kolejnym miejscem, które trzeba zobaczyć w Krakowie, jest dzielnica Pogórze, w której znajduje się słynna Fabryka Schindlera oraz Kopiec Krakusa. Warto zaznaczyć, ze ta dzielnica również posiada swój własny rynek. Należy wspomnieć także o kościele świętego Józefa i starym cmentarzem

Będąc w stolicy małopolski, warto zobaczyć także Nową Hutę pomimo różnych nieprzychylnych komentarzy na temat tej dzielnicy. Ta część Krakowa przyciąga coraz więcej turystów swoją charakterystyczną architekturą,  jaką można podziwia głównie wokół placu im Ronalda Reagana. Poza tym warto zobaczyć Kopiec Wandy, Zalew Nowohucki z tężniami solankowymi, czy Opactwo cystersów.

Kraków ma do zaoferowania niezliczoną ilość zabytków zarówno świeckich jak i sakralnych.  Wysokie ceny i niekończące się tłumy turystów przelewające się przez miasto mogą być trochę zniechęcające, ale warto się przełamać i spędzić, chociaż kilka chwil w tym pięknym i inspirującym mieście.

Wadowice

Wadowice są znane jako miasto rodzinne Jana Pawła II i to właśnie do muzeum poświęconego rodzinie papieża co roku przyjeżdżają tysiące turystów z całego świata.  Będąc w Wadowicach, koniecznie trzeba spróbować słynnych kremówek, zobaczyć dom Karola Wojtyły, czy zwiedzić słynną bazylikę oraz Muzeum Miejskie. Ceny w Wadowicach nie są tak wysokie jak  w Krakowie, jednak  ilość turystów stłoczonych w centrum może być również denerwującą. Na wycieczkę do tego niedużego miasteczka wystarczy jeden dzień. W tym czasie spokojnie zdążycie zobaczyć wszystkie kultowe miejsca i posmakujecie miejscowych wyrobów cukierniczych.

Lanckorona

Lanckorona cieszy się dużą popularnością zarówno wśród turystów z zewnątrz jak i wśród mieszkańców województwa małopolskiego.  Wieś znana jest głównie ze swojego charakterystycznego  rynku, na którym znajdziecie drewniane domy w starym stylu. Będąc w Lanckoronie, trzeba zobaczyć również ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego, kościół pw. św. Jana Chrzciciela i liczne kapliczki porozrzucane po całej wsi. Wielu turystów przyjeżdża tu specjalnie, aby zakupić wyroby rękodzielnicze i aromatyczne wypieki.

Co jeszcze warto zwiedzić w województwie małopolskim

 

Zamek w Wiśniczu

Zamek zlokalizowany jest w Nowym Wiśniczu, leżącym kilkanaście kilometrów od Bochni.  Zewnętrzna część zamku sprawia bardzo dobre wrażenie. Niestety tego samego nie można powiedzieć o jego wnętrzu, które aż się prosi o to, by się nim zając.

Zamek powstał w XIV wieku  i od tego czasu był kilkakrotnie przebudowywany. Na przestrzeni wieków był siedzibą rodu Kmitów, a następnie Lubomirskich. W 1831  roku w wyniku pożaru spaliła się znaczna część budynku. Obecnie jest on własnością Skarbu Państwa.

Wieliczka

Kopalnia soli w Wieliczce jest jednym z najstarszych w Europie zakładów górniczych. Pierwszy szyb prowadzący pod ziemie został tam wydrążony już w XIII wieku.  Kopalnia szybko zyskała popularność, a dzięki dochodom, które zaczęła przynosić, Kazimierz wielki mógł inwestować w rozwój kraju.

Kopalnię soli w Wieliczce można zwierzać o od XV wieku, a pierwszym zwiedzającym o którym pojawiają się wzmianki, był nikt inny jak słynny na całym świecie astrolog Mikołaj Kopernik.

Kopalnia wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest odwiedzana przez tłumy turystów z całego świata, dlatego bilet wstępu należy rezerwować wcześniej przez stronę internetową.

Bochnia

W Małopolsce warto zobaczyć także kopalnie soli w Bochni, która podobnie jak kopalnia soli w Wieliczce, została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W Bochni uzyskiwano sól poprzez odparowywanie soli jej z solanek. Miało to miejsce już 3,5 tysiąca lat p.n.e. Natomiast początki działalności kopalni datuje się na XIII wiek

W 1990 roku zakończono eksploatację  i kopalnia została udostępniona do zwiedzania przez turystów.  Do głównych atrakcji, jakie czekają na zwiedzających, można zaliczyć przejazd podziemną kolejką czy przeprawę łodzią po komorze wypełnionej solanką.

Auschwitz-Birkenau

Mówi się, że to muzeum w Oświęcimiu  powinien odwiedzić każdy. Miejsce pamięci utworzone przy dwóch byłych obozach zagłady KL Auschwitz i KL Birkenau zajmuje rozległy teren. Budynki i eksponaty dostępne do wglądu dla zwiedzających są regularnie konserwowane. Dobrze jest wybrać zwiedzanie z przewodnikiem, bo choć trwa ono dość długo,  słuchając osoby, która posiada ogromną wiedzę, na ten temat, można zrozumieć, jak straszne jest to miejsce i przez co przeszli  więźniowie, którzy do niego trafili.

Zalipie

Zalipie uznawane jest za najładniejszą wieś w Polsce. Na to miano zasłużyła sobie drewnianymi domami pokrytymi kwiatowym wzorem.  Wieś doceniono nie tylko w naszym kraju. Zalipie pojawia się także w zestawieniach najpiękniejszych wsi w Europie.  Swoją popularność zawdzięcza profesjonalnie przeprowadzonej kampanii reklamowej. Wielu osób twierdzi, że miejsce jest przereklamowane. Bez względu na wszystko odwiedzając województwo małopolskie, warto zobaczyć Zalipie i samemu ocenić jego walory estetyczne.