Jarmark Wielkanocny znowu zagości na rynku w Krakowie

Jarmark świąteczny to już tradycja. Nie może go zabraknąć zarówno przez Bożym Narodzeniem jak i przed Wielkanocą. Jak zatem w tym roku będzie wyglądał Jarmark Wielkanocny na Rynku Głównym, który powróci po dwuletniej przerwie? Oto kilka najważniejszych informacji

Czego możemy się spodziewać

W tym roku impreza potrwa od 7 do  18 kwietnia.  Będziemy mogli zobaczyć na nim stoiska aż 80 wystawców. Wśród nich głównie będą przeważać produkty regionalne oraz rękodzieło. Oczywiście nie może zabraknąć motywów nawiązujących do zbliżających się Świąt.

 

Możemy się spodziewać ręcznie wykonanych palm, pisanek oraz drzewka emausowego, które nawiązuje do lokalnej tradycji.  Tradycja wywodzi się z czasów przed istnieniem chrześcijaństwa i nawiązuje do wierzeń pogańskich.  Według nich dusze zmarłych mają powracać do świata żywych  w postaci ptaków szukających schronienia  w gałęziach drzew.  Dlatego też na drzewku emausowym znajdziemy  figurki piskląt lub ptaków w gniazdach usytuowanych na specjalnym patyku i ozdobionych listkami.  Drzewko jest także uznawane za symbol budzenia się przyrody do życia po zimie.

Jarmark powróci na Rynek Główny w nowej, zmienionej kolorystyce. Również układ stoisk będzie  zmodyfikowany. Pojawią się innowacyjne dekoracje. Przede wszystkim jednak uwagę odwiedzających jarmark ma być skupiona na lokalnych produktach i sztuce.

Dodatkową atrakcję będzie specjalnie przygotowany na tę okazję program artystyczny.  Zaplanowano występy zespołów regionalnych i pokazy nawiązujące do tradycji regionu.  Będzie można wziąć także udział w uroczystym święceniu koszyków. Uroczystość z udziałem władz miasta  ii przedstawicieli kościoła odbędzie się w Wielką Sobotę o godz. 11.

Jarmark Wielkanocny odbędzie się również w Białej Podlaskiej o czym można przeczytać na stronie https://bialainfo.pl/2022/03/jarmark-wielkanocny-w-bialej-podlaskiej/