Lanckorona chce uzyskać status miasta

Radni Gminy Lanckorona postanowili wrócić do pomysłu uzyskania przez miejscowość statusu miasta.  Będzie to już któreś z rzędu podejście do realizacji tego planu.  Wszystkie poprzednie próby zostały przyjęte przez mieszkańców z dezaprobatą.

W lipcu 2022 roku przez Radę Gminy Lanckorona została przyjęta uchwała mająca na celu zatwierdzenie konsultacji społecznych na temat przywrócenia Lanckoronie statusu miasta.  Pomysł projektu konsultacji wyszedł od wójta, którego funkcję zajmuje obecnie Tadeusz Łopata.

Podczas głosowania za uchwałą opowiedziało się 9 radnych.  Jedna osoba była przeciw  a trzy wstrzymały się od głosu.

Początkowo konsultacje w gminie zaplanowano na drugą połowę sierpnia. Miały się one odbywać w dniach od 16 do sierpnia.  Jednak ze względu  na trwający w tym czasie sezon urlopowy, zdecydowano o przesunięciu ich na wrzesień.   W dniu  22 sierpnia, ukazał się szczegółowy terminarz przygotowany przez gminę.

Podczas konsultacji wszyscy mieszańcy będą musieli udzielić odpowiedzi na pytanie zamieszczone w ankiecie.  Chodzi o opowiedzenie się za lub przeciw nadaniu Lanckoronie statusu miasta.

Podkreślmy, że jest to któraś z kolei próba podjęta przez obecnego wójta Tadeusza Łopatę. Dodajmy, że nie jest on pierwszą osobą na tym stanowisku, której nie udało się przeforsować tego pomysłu. Klęskę poniosła również poprzedniczka obecnego wójta Zofia Oszacka.

Przypomnijmy, że Lanckorona utraciła prawa miejskie w 1934, gdyż  Rząd Rzeczpospolitej uznał wówczas, iż utraciła ona „miejski charakter”.

Na temat Lanckorony możecie przeczytać również w tekście Co warto zwiedzić w Małopolsce.