Małopolska w obliczu przyspieszonego topnienia śniegu i ostrzeżeń hydrologicznych

Zjawisko intensywnego stopnienia śniegu zaobserwowane zostało dzisiaj na terenie całej Małopolski. W wyniku kilkugodzinnego procesu, większość terenów zielonych ujawniła swoje trawniki, które wcześniej były pokryte warstwą białego puchu. Sytuacja ta spowodowała również zwiększony napływ wody do systemów drenażowych, kierując ją następnie do rzek. Takie zjawiska skutkują pojawieniem się ogólnych ostrzeżeń hydrologicznych, które wiążą się z możliwością wystąpienia podtopień.

Przewidywania na najbliższe godziny wskazują, że temperatura powietrza w Małopolsce, nawet w Zakopanem, utrzyma się powyżej zera przez całą noc. Wartości te oscylować będą między 1 a 5 stopni Celsjusza. Pogodę ma dodatkowo urozmaicać opad deszczu, co sprawi, że proces topnienia śniegu będzie postępować jeszcze szybciej. Na dzień 11 grudnia 2023 roku prognozuje się podobne warunki – ciepło i słonecznie.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało I stopień ostrzeżenia hydrologicznego, sygnalizując gwałtowne wzrosty poziomu wody. W okresie od dzisiaj, czyli 11 grudnia 2023 roku, aż do jutra do godziny 12, prognozowany jest wzrost strefy stanów średnich i wysokich wód opadowo-roztopowych. Istnieje ryzyko lokalnego przekroczenia poziomów ostrzegawczych.

Dotychczasowe informacje wskazują na to, że największe rzeki Małopolski: Wisła, Soła, Skawa, Dunajec, Raba i Uszwica nie przekroczyły jeszcze stanów ostrzegawczych. Niemniej jednak, stan kilku z nich został już zaklasyfikowany jako wysoki.