Męcina koło Limanowej: koło kamieniołomu osunął się hektar ziemi

W Męcinie koło Limanowej (województwo małopolskie) doszło do osunięcia się sporej ilości ziemi. Zjawisko miało miejsce na powierzchni hektara i pojawiło się w okolicy, w której osuwiska występują stosunkowo często. Niektórzy twierdzą, że obecność kamieniołomu także ma wpływ na występowanie tego zjawiska, jednak osuwiska pojawiały się w regionie na długo przed powstaniem kamieniołomu.

Duże osuwisko na terenie Małopolski

Blisko hektar ziemi osunął się w miejscowości Męcina leżącej na terenie Małopolski. Naturalne zjawisko, chociaż wygląda widowiskowo, może być również niebezpieczne. Duże osunięcia ziemi zagrażają ludziom i zabudowaniom. Na szczęście w tym przypadku osuwisko pojawiło się w miejscu oddalonym od siedlisk ludzkich. Obecnie na miejscu pracują strażacy i policjanci.

Osuwisko pojawiło się na terenie kamieniołomu. Na szczęście w czasie wystąpienia zjawiska zakład był nieczynny i w pobliżu nie przebywali ludzie. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Warto wspomnieć, że w pobliskiej miejscowości w 2010 roku wystąpiło osuwisko o powierzchni 44 hektarów! Było to największe osuwisko w historii regionu. Wtedy nie obyło się bez strat — ewakuowano kilkaset osób, a 78 całkowicie straciło dach nad głową.