Nauka pływania dla dzieci w Krakowie – jaką szkołę pływania wybrać?

Nauka pływania to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, który dodatkowo przynosi wiele korzyści dla dziecka. Jedną z nich jest sama umiejętność pływania, która czasami w najmniej spodziewanym momencie może okazać się niezbędna. Pływanie dobrze wpływa na zdrowie mięśni i stawów praktycznie całego ciała, dodatkowo wzmacniając kondycję i oddziałując nawet na lepszy sen. W dużych miastach takich jak Kraków nauka pływania oferowana jest w wielu miejscach, przez co wybór może wcale nie być łatwy. Na co zwrócić uwagę i o co dopytać, aby wybrać najlepszą szkołę pływania dla dziecka?

Na co zwrócić uwagę w ofercie zajęć nauki pływania?

Najpierw warto przede wszystkim dokładnie przeczytać ofertę zajęć nauki pływania dla dzieci ze szkół znajdujących się w okolicy. Nauka pływania Kraków to oferta zajęć indywidualnych i grupowych. Indywidualne są uznawane za dobry wybór w przypadku dzieci, które boją się wody i mają obawy przed pływaniem. W takiej sytuacji przynajmniej kilka pierwszych zajęć przeprowadzonych sam na sam z instruktorem może pomóc w przełamaniu lęków. Zajęcia w grupie to natomiast dobry pomysł w przypadku dzieci, które do nauki pływania podchodzą jak najbardziej entuzjastycznie. Niech w całym tym doświadczeniu nawiążą nowe znajomości.

Ważne jest to, ile zajęć dla dzieci jest organizowanych w tygodniu i jak długo trwają. Nauka pływania w Krakowie to najczęściej 30 lub 45 minut w przypadku małych dzieci i pełna godzina w przypadku dzieci w wieku szkolnym. Szukając zajęć odpowiednich dla starszego dziecka, dobrze jest zwrócić uwagę, czy czas zajęć nie jest krótszy – będzie ono miało wrażenie niedosytu, zamiast zadowolone i lekko zmęczone wracać po zajęciach do domu.

Przy pierwszej styczności z nauką pływania dla dzieci w Krakowie zwykle zaprasza się je na zajęcia raz w tygodniu. Jedno popołudnie poświęcone na zajęcia na basenie w zupełności wystarczy i nie zrazi ich do pływania. Większa częstotliwość zajęć polecana jest tylko wówczas, gdy pływanie przeradza się w prawdziwą pasję dziecka i po prostu chce ono przychodzić częściej.

Nauka pływania dla dzieci musi być prowadzona przez wykwalifikowanego instruktora, który z jednej strony zapewni im pełne bezpieczeństwo podczas zajęć, z drugiej natomiast skutecznie pomoże opanować nowe umiejętności zachowania w wodzie. Przed wyborem szkoły pływania zawsze warto sprawdzić kompetencje instruktorów – najlepiej, jeśli znają się oni nie tylko na pływaniu, ale także i pedagogice.

Opinia dziecka jest ważna!

Wybór szkoły pływania w Krakowie to oczywiście decyzja podejmowana przez dorosłych, jednak warto pamiętać, że całe to przedsięwzięcie organizowane jest dla dziecka, więc jego opinia powinna być brana pod uwagę. O zdanie warto zapytać po mniej więcej trzech przeprowadzonych zajęciach, żeby nie ulegało ono pierwszemu wrażeniu i rozsądnie oceniło sytuację.

O co warto zapytać dziecko? Przede wszystkim o kontakt z instruktorem – czy jest to osoba, przy której czuje się bezpiecznie w głębokiej wodzie? Czy instruktor jest życzliwy względem dzieci? Jeśli kilkulatek będzie go lubił, skuteczniej i szybciej nauczy się pływać!

Warto pytać także o ogólne wrażenie na temat zajęć, kolegów z grupy, czy nawet całego basenu. Jeśli dziecko czerpie satysfakcję z zajęć, nauka pływania będzie skuteczna i zdecydowanie warto ją kontynuować. Jeżeli natomiast po jakimś czasie entuzjazm kilkulatka gaśnie, warto się zorientować, czy jest to spowodowane konkretną szkołą pływania, czy może aktywnością, która okazała się po prostu nie sprawiać mu przyjemności.