Smok Wawelski obchodzi 50-te urodziny

Z okazji długiego majowego weekendu władze Krakowa przygotowały jak co roku liczne atrakcje dla mieszkańców miasta oraz gości.  Specjalnie przywrócono także sezonowe linie autobusowe.
Na ten czas przypadają również obchody 50-tych urodzin Smoka Wawelskiego, a dokładniej rzeźby usytuowanej nad brzegi Wisły, u podnóża Wawelu.  Podczas długiego weekendu można podziwiać wystawę, która ma na celu upamiętnienie rzeźby powstałej pół wieku temu przy smoczej jamie.  Jest to jednak tylko jedna z wielu trakcji kulturowych, która ma sprawić, że w Krakowie nikt nie będzie się nudził podczas majowego przedłużonego weekendu.

Krótka historia rzeźby

Dokładnie 50 lat temu powstała rzeźba przedstawiająca Smoka Wawelskiego ustawiona tuż przed wejściem do Smoczej Jamy.  Z okazji obchodów rocznicy jej powstania zorganizowano specjalną wystawę, którą od soboty można podziwiać w ogrodach Zamku Królewskiego. Autorem rzeźby jest Bolesław Chromy. Jest to najsłynniejsze dzieło artysty, który w 1964 wygrał konkurs na projekt. Pierwotnie rzeźba miała być jednocześnie fontanną, którą planowano postawić  na plac Wolnica, nie przy Smoczej Jamie,  gdzie ostatecznie znalazła swoje miejsce.

Ówczesny prezydent Krajowa Zbigniew Skolnicki po zobaczeniu skończonej rzeźby zadecydował, o ustawieniu jej u podnóża Wawelu nad brzegiem Wisły.  I tak do dzisiaj Smok Wawelski zionie  ogniem i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych stolicy małopolski. Plac Wolnica nie został jednak z niczym.  Stanęła na nim inna rzeźba Bronisława Chromego zatytułowana „Trzej Grajkowie”.

Na wystawie odbywającej się na wzgórzu wawelskim można podziwiać również  pozostałe dzieła artysty.