Standardowe zabiegi stosowane podczas leczenia próchnicy

Leczenie próchnicy jest jednym z najczęstszych zabiegów stomatologicznych. Wczesna diagnoza i skuteczne leczenie próchnicy są najważniejsze dla zachowania zdrowia zębów. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie zdiagnozować problem wystarczająco szybko. Niestety olbrzymia część z nas nie jest przyzwyczajona do regularnych wizyt profilaktycznych i idzie do dentysty w momencie pojawienia się bólu, a to oznacza, że jest już za późno i trzeba poddać się leczeniu.

Wiercenie i plombowanie

Tradycyjne leczenie próchnicy obejmuje usuwanie zepsutej tkanki zęba za pomocą wiertła dentystycznego. Zabieg rozpoczyna się najczęściej od znieczulenia, aby zapewnić pacjentowi komfort. Następnie stomatolog usuwa zepsutą tkankę zęba przy użyciu wiertła, tworząc czystą i zdrową powierzchnię do naprawy. Po usunięciu próchnicy, stomatolog przygotowuje otwór w zębie i wypełnia go plombą.

Plomby mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak amalgamat, kompozyt lub ceramika, a o ich właściwościach można się dowiedzieć od dentysty lub na stronach takich jak ta, którą prowadzi Klinika stomatologiczna DEMETER. Stomatolog dobiera odpowiedni materiał, uwzględniając położenie zęba, estetykę i indywidualne preferencje pacjenta. Plombowanie zapewnia odbudowę zęba oraz estetyczny wygląd.

Odbudowa zęba za pomocą koron

Jeśli próchnica jest zaawansowana i zniszczenie zęba jest znaczne, konieczne może być zastosowanie korony. Korona to rodzaj protezy, która pokrywa cały ząb, odtwarzając jego naturalny kształt, wielkość i funkcję. Proces odbudowy zęba koroną zaczyna się od przygotowania zęba poprzez usunięcie zniszczonej tkanki i wykonanie odpowiednich wypełnień. Następnie stomatolog pobiera precyzyjny odcisk zęba, który posłuży do wykonania korony w laboratorium stomatologicznym.

Podczas drugiej wizyty, stomatolog umieszcza koronę na zębie, dokładnie dostosowując ją do kształtu, wielkości i koloru sąsiadujących. Korona jest trwale przytwierdzana na zębie za pomocą kleju stomatologicznego.

Leczenie kanałowe

Jeśli próchnica dotrze do miazgi zęba, konieczne może być przeprowadzenie leczenia kanałowego, czyli endodoncji. Zabieg ten polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi zęba i oczyszczeniu kanałów korzeniowych. Stomatolog wykonuje otwory w zębie, aby uzyskać dostęp do kanałów korzeniowych, a następnie usuwa zainfekowaną tkankę i bakterie. Kanały korzeniowe są dokładnie oczyszczane i wypełniane specjalnym materiałem, aby zapobiec ponownemu zakażeniu.

Po przeprowadzeniu leczenia kanałowego, ząb może wymagać odbudowy za pomocą korony w celu przywrócenia jego pełnej funkcji. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie kanałowe pozwala na zachowanie zęba, który w przeciwnym razie musiałby zostać usunięty.