Szczepienia do Kenii – jak przygotować się do wyjazdu

Wycieczki do fascynujących swą kulturową odmiennością, klimatem oraz egzotyczną dla naszych podniebień kuchnią krajów afrykańskich to coraz częstsza destynacja turystów w okresie wakacyjnym. Przyciąga nas także możliwość zwiedzania przepięknych parków narodowych, wyróżniających się niespotykaną w naszej części globu fauną i florą. Egzotyczne wakacje w Kenii wiążą się jednak z koniecznością dopełnienia kilku formalności. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina zaleca zestaw szczepień ochronnych, bez których pobyt w Afryce wschodniej byłby bardzo ryzykownym dla naszego zdrowia przedsięwzięciem, m.in. przez całoroczne zagrożenie malarią. Warto pamiętać także, że zestaw szczepień należy wykonać wcześniej, aby nabyć tzw. pamięć immunologiczną. W zależności od daty planowanego wyjazdu powinniśmy udać się na konsultację lekarską ok. 6-8 tyg. przed wylotem. Ta skuteczna profilaktyka może uchronić nas przed wieloma chorobami, których z naszym systemem odpornościowym łatwo nabawić się na terenie Kenii.

  • Wyjazd do Kenii – wyjątkowa kultura i wspaniałe parki narodowe

  • Lista najważniejszych parków narodowych na terenie Kenii

  • Profilaktyka i zagrożenia chorobowe podczas pobytu w Kenii

  • Co obejmuje zestaw szczepień obowiązkowych w ramach podróży do Kenii?

Wyjazd do Keni – wyjątkowa kultura i wspaniałe parki narodowe

Oczywiście wśród najbardziej rozchwytywanych ofert krajowych biur podróży niezmiennie królują kraje basenu morza śródziemnego, ale coraz więcej osób wybiera bardziej egzotyczne destynacje. Świetnym przykładem pozostaje Kenia, do której wycieczki znajdziemy w wielu polskich biurach podróży. Położona na równiku, nad Oceanem Indyjskim, w zachodniej części Afryki – fascynuje europejskich turystów wyjątkowym dziedzictwem kulturowym, pasjonującą tradycją, a także nietuzinkową fauną i florą, które podziwiać możemy, wybierając się na afrykańskie safari do tamtejszych parków narodowych.

Lista najważniejszych parków narodowych na terenie Kenii

Park Narodowy Tsavo to z pewnością jeden z obowiązkowych przystanków dla każdego turysty zwiedzającego ten niezwykły kraj. To zaraz najstarszy z kenijskich parków, słynący z olbrzymich, niespotykanych nigdzie indziej słoni. Całe terytorium Kenii kryje w sobie wiele fascynujących okazów dzikich zwierząt, żyjących w swoich naturalnych środowiskach. Kolejne miejsce z bogatą historią, będące niesamowitym rezerwatem przyrody nieożywionej to Park Narodowy Amboseli, położony na granicy z Tanzanią, u podnóża Kilimandżaro.

Profilaktyka i zagrożenia chorobowe podczas pobytu w Kenii

Nie można jednak zapomnieć, że Kenia to także zupełnie inny klimat, przez co organizmy Europejczyków z początku z trudem adaptują się do tamtejszych warunków. Turyści wybierający się tam zimą będą zaskoczeni temperaturami, które szczyt osiągają właśnie w lutym. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowań i podatność na miejscowe wirusy pozostaje także przemęczenie długim, bo ponad 10-godzinnym lotem. Lekarze tropikalni przypominają, że w kraju tym jesteśmy zagrożeni m.in. malarią i tyfusem. A zatem – szczepienia Kenia to bardzo ważne zagadnienie.

Co obejmuje zestaw szczepień obowiązkowych w ramach podróży do Kenii?

Przybywający do Kenii z krajów endemicznych są zobowiązani do okazania zaświadczenia o przyjętym szczepieniu na żółtą febrę. Chodź Polaków nie obejmuje zestaw szczepień obowiązkowych, dla własnego bezpieczeństwa warto zaszczepić się na cholerę, dur brzuszny, wirusowe zapalenia wątroby, błonicę, tężec, krztusiec, wściekliznę oraz dengę. Więcej informacji o profilaktyce przed wyjazdem do krajów tropikalnych znajdą Państwo na stronie TropicalMed.