Wstrząs na obszarze Trzebini, Chrzanowa i Jaworzna: kopalnia Sobieski jako źródło

Mieszkańcy Trzebini (województwo małopolskie), Chrzanowa (także w Małopolsce) oraz Jaworzna (województwo śląskie), doświadczyli nocnego wstrząsu ziemi. Wyższy Urząd Górniczy, badający przyczyny zjawiska, potwierdził, że epicentrum trzęsienia znajdowało się w jaworznickiej kopalni węgla kamiennego Sobieski. Na chwilę obecną nie ma doniesień o ewentualnych szkodach spowodowanych przez wstrząs.

Trzebinia i pobliskie obszary zostały dotknięte przez drgania sejsmiczne w nocy z soboty na niedzielę. Wyższy Urząd Górniczy przyjął zgłoszenia od mieszkańców dotyczące tego incydentu i po przeprowadzeniu analiz stwierdził, że źródło trzęsienia ziemi było zlokalizowane w kopalni węgla kamiennego.

Dyspozytor z Wyższego Urzędu Górniczego poinformował w niedzielę, że o godzinie 22 doszło do samoczynnego podziemnego zdarzenia sejsmicznego w Zakładzie Górniczym Sobieski, położonym w Jaworznie.

W sumie, osiem zgłoszeń dotyczących wstrząsu wpłynęło od mieszkańców. Na ten moment nie ma żadnych informacji o szkodach wynikłych na skutek tego sejsmicznego wydarzenia.