Zmiany w zarządzaniu powiatem wielickim: Roman Ptak nowym starostą

Podczas drugiej sesji bieżącej kadencji powiatu wielickiego doszło do istotnej zmiany na stanowisku starosty. Roman Ptak, wcześniejszy burmistrz Niepołomic, został wybrany na to stanowisko. Startował jako kandydat lokalnej grupy Porozumienie Samorządowe. Pomimo kontrkandydatury Katarzyny Ciężarek, zgłoszonej przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS), to Ptak zyskał większe poparcie wśród radnych. Spośród 25 głosów, aż 14 przypadło mu, podczas gdy Ciężarek zdobyła jedynie 11 głosów.

W wyniku tej decyzji, rządy w powiecie wielickim przejęła koalicja skupiająca Porozumienie Samorządowe i Koalicję Obywatelską. Oba ugrupowania uzyskały razem 14 mandatów na 25 możliwych w radzie powiatu. Tym samym przeważają nad PiS, które w poprzedniej kadencji miało ster rządów w swoich rękach, a teraz dysponuje jedynie 10 mandatami. Dodatkowo, jeden mandat przypadł reprezentantowi komitetu Niezależni – Po prostu.

Decyzje o obsadzie stanowisk władz powiatowych na kadencję 2024-2029 zapadły 16 maja podczas sesji. Wybory zakończyły się zwycięstwem Romana Ptaka i wyłonieniem całego zarządu. Funkcję wicestarosty objęła Ewa Ptasznik, reprezentantka Koalicji Obywatelskiej, która przez trzy kadencje pełniła rolę radnej powiatowej. Jest ona pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii powiatu wielickiego. Ptasznik nie miała kontrkandydatki i zdobyła 15 głosów poparcia.