ABC usług wywozu gruzu

Każdy remont wiąże się ze sporym bałaganem, który po nim zostaje. Mało tego, pozostają po nim z reguły różnego rodzaju odpady budowlane, których nie wolno ot tak wyrzucić do śmieci. Jeśli zastanawiasz się co zrobić z takim gruzem, poniższy tekst odpowiada na kilka pytań m.in. czym są usługi wywozu gruzu, pod jakimi nazwami mogą występować i na co zwracać uwagę przy ich zamawianiu. Zapraszamy do lektury.

Czym są usługi wywozu gruzu?

Usługi wywozu gruzu to nic innego jak odbiór i wywóz odpadów budowlanych z miejsca ich powstania do miejsca ich unieszkodliwienia. Odpady budowlane, czyli inaczej gruz to wszystkie materiały, które powstają podczas budowy, remontu lub rozbiórki budynków, takie jak cegły, beton, kamienie, płyty gipsowe, drewno, metal, szkło, płytki ceramiczne, wełna mineralna, papa itd. Każdy, kto planuje remont, powinien zamówić kontener na odpady, wypełnić go, a następnie zamówić wywóz gruzu w odpowiednie miejsce. Mając na uwadze, że odpady są bardzo różne, musimy liczyć się z tym, że jeden kontener na zmieszane odpady budowlane nie wystarczy. Nie można bowiem mieszać np. cegieł z drewnem, papy ze szkłem itd. W takich sytuacjach przyda się osobny kontener na papę, osobny na cegły. Chcąc pozbyć się np. mebli, niezbędny będzie kontener na gabaryty.
Wchodząc na wynajem kontenerów Kraków można zamówić określony kontener na odpady na wybrany termin.

Dlaczego wywóz gruzu jest regulowany prawem?

Wywóz gruzu jest uregulowany prawnie ze względu na ochronę środowiska, zdrowia ludzi oraz zwierząt. Niektóre odpady budowlane mogą zawierać szkodliwe substancje, takie jak azbest, papę, rtęć, farby czy kleje, które mogą zanieczyścić glebę oraz wodę. Dlatego nie można ich po prostu zostawić np. w lesie czy na polu z dala od miasta. Każdy, kto wykonuje prace budowlane lub remontowe, ma obowiązek zadbać o właściwe zagospodarowanie odpadów. Dzięki firmom, które świadczą profesjonalne usługi w tym zakresie, wynajem kontenera, a następnie wywóz odpadów nie wymaga niczego poza zamówieniem usługi pod wskazany adres. Jeśli jednak komuś przyszłoby do głowy i próbowałby zaoszczędzić na wywozie gruzu, musi liczyć się z surowymi karami finansowymi.

Pod jakimi nazwami mogą występować usługi wywozu gruzu?

Jeśli ktoś po raz pierwszy nosi się z zamiarem skorzystania z usług wywozu gruzu musi wiedzieć, że mogą one występować pod wieloma różnymi nazwami. W większości przypadków dotyczą one dokładnie tego samego, ale znając ich nazewnictwo łatwiej będzie do nich dotrzeć. Oto często spotykane nazwy.

– wywóz gruzu Kraków,
– odbiór odpadów od firm,
– odbiór odpadów z posesji,
– wynajem kontenerów na odpady zmieszane,
– podstawienie kontenera na odpady poremontowe
– prywatny odbiór odpadów,
– wynajem kontenera na gruz,
– kontener na odpady do wynajmu,
– torby Big Bag na gruz.

Na co zwracać uwagę zamawiając kontener na odpady?

Kiedy już mamy umówiony remont możemy przystąpić do zamówienia kontenera pod wskazany adres. Czym się jednak kierować? Oto kilka istotnych kwestii:

– wielkość i typ kontenera – dostępne są różne pojemności od 3 do 40 m3 oraz różne typy kontenerów (otwarte, zamknięte, z klapą, z rampą),
– przeznaczenie kontenera – na cegły, papę, drewno itd.
– ilość kontenerów – czasem trudno jest oszacować, czy jeden kontener na dany rodzaj gruzu będzie wystarczający, ale warto brać pod uwagę, że może być on potrzebny,
– cena i warunki umowy – należy sprawdzić, jaka jest cena za wynajem kontenera oraz za jego transport i utylizację. Czy występują jakieś dodatkowe opłaty lub kaucje za kontener na odpady?
– uprawnienia i certyfikaty do wywozu gruzu przez wybraną firmę. W przeciwnym razie możemy narazić się na ryzyko, że gruz trafi na dzikie wysypisko, a nam będę grozić kary.

Podsumowanie

Usługa wywozu gruzu jest względnie prosta. Jest też ogólnie dostępna. Jedyne, o czym musimy pamiętać to, żeby zamówić ją na czas. To pozwoli skupić się na remoncie i szybko uprzątnąć powstały po nim bałagan. Nie pozostaje nam życzyć nic innego jak samych udanych remontów i jak najmniej pozostałego po nich gruzu.