Higienizacja zębów. Na czym polega i dlaczego jest ważna?

Uśmiech jest jednym z najważniejszych elementów naszego wizualnego wizerunku. Białe, równe i zdrowe zęby świadczą o naszej trosce o swój wygląd, dodają atrakcyjności, a także pewności siebie. Aby cieszyć się pięknym uśmiechem do później starości, musimy troszczyć się o niego przez cały czas. Na proces dbania o zęby składa się odpowiednia higiena jamy ustnej, systematyczne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym oraz zabiegi z zakresu higienizacji. Czym one są i jak często warto je przeprowadzać?

Co kryje się pod pojęciem higienizacji zębów?

Higienizacja to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów dentystycznych, które w swojej ofercie posiada każdy gabinet stomatologiczny w Krakowie. Zadaniem zabiegów z tego zakresu jest usunięcie z powierzchni zębów nagromadzonych na nich osadów, kamienia zębowego oraz przebarwień. Higienizację wykonuje się za pomocą odpowiednich narzędzi. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny i bezbolesny – warto więc przeprowadzać go regularnie, aby zadbać o piękno swojego uśmiechu, a także lepiej chronić zęby przed próchnicą.

Czynnikiem, który jest odpowiedzialny za problemy z zębami, jest kamień nazębny. Powstaje on w wyniku mineralizacji płytki nazębnej. Jego obecność powoduje nie tylko pogorszenie estetyki naszego uśmiechu, lecz także sprzyja próchnicy oraz rozwojowi chorób dziąseł i przyzębia. Kamień nazębny należy więc regularnie usuwać, poddając się zabiegom z zakresu higienizacji. Warto przeprowadzać je regularnie, np. przy okazji wizyt kontrolnych, do których wykonywania dwa razy w roku zachęca każdy gabinet stomatologiczny w Krakowie. Higienizację należy także obowiązkowo wykonywać przez zabiegiem wybielania zębów.

Higienizacja w praktyce. Jak wygląda zabieg i z czego się składa?

Higienizację możemy podzielić na kilka etapów. W ich trakcie możliwe jest dokładne oczyszczenie powierzchni zębów z kamienia nazębnego, nazębnej płytki bakteryjnej, a także osadów powierzchniowych. W pierwszej kolejności wykonywany jest skaling. Pozwala on na usunięcie kamienia za pomocą urządzenia emitującego ultradźwięki lub drgań sonicznych. Po skalingu zęby poddawane są piaskowaniu, dzięki czemu z ich powierzchni usuwane są także osady, przebarwienia i niewielkie pozostałości kamienia nazębnego.

Kiedy zęby są już dokładnie oczyszczone, przychodzi pora na polishing. Zabieg ten wygładza powierzchnię zębów za pomocą specjalnej pasty, która zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego i pozwala dłużej cieszyć się czystymi, zadbanymi zębami. Zabieg higienizacji zamyka natomiast fluoryzacja. Na ostatnim etapie zęby są pokrywane fluorem, który wzmacnia szkliwo i zabezpiecza je przed próchnicą. Cały ten proces warto przeprowadzać regularnie, 1-2 razy w roku, w zależności od potrzeb. W efekcie, nasze zęby staną się bowiem nie tylko bardziej odporne na próchnicę, lecz także bielsze i gładsze, co pozytywnie wpłynie z kolei na nasz wizerunek i zadowolenie ze swojego wyglądu.

Partnerem artykułu jest klinika DentoCentrum – Twój sprawdzony gabinet stomatologiczny Kraków.