Ile kosztuje naprawa automatycznej skrzyni biegów?

Ile kosztuje naprawa automatycznej skrzyni biegów? Gdzie w ogóle udać się, aby naprawić automatyczną skrzynię biegów? Na pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.

  1. Ile kosztuje naprawa automatycznych skrzyń biegów?
  2. Jakie są objawy uszkodzonej automatycznej skrzyni biegów?

Zepsuła Ci się automatyczna skrzynia biegów w samochodzie i zastanawiasz się, ile wyniesie Cię naprawa? Otóż koszt uzależniony jest od kilku czynników, ale warto wiedzieć już na początku, że nie będzie to tania usługa. Ile zatem kosztuje naprawa automatycznych skrzyń biegów? Jakie w ogóle są objawy uszkodzonej skrzyni automatycznej? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym artykule. 

Ile kosztuje naprawa automatycznych skrzyń biegów?

Ile kosztuje naprawa automatycznych skrzyń biegów i komu ją zlecić? Otóż warto wiedzieć, że za naprawę tego rodzaju urządzenia nierzadko płaci się dużo więcej, niż skrzyń manualnych. Jest to spowodowane przede wszystkim skomplikowanym procesem zarówno wyjęcia, jak i rozebrania skrzynki. Jeśli interesuje Cię naprawa skrzyń automatycznych, musisz wiedzieć, że ostateczna cena uzależniona jest głównie od stopnia jej uszkodzenia. Nie zawsze da się oszacować koszt naprawy, dopóki nie ustali się dokładnie, w czym tkwi problem. Aby to ocenić, należy właśnie zdemontować całą skrzynię biegów. Każda skrzynia automatyczna po demontażu zostaje precyzyjnie zdiagnozowana i dopiero na tej podstawie specjalista jest w stanie przygotować rzetelny kosztorys.

Naprawa automatycznych skrzyń biegów wynosi nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jak wspominaliśmy, cena zależna jest od rodzaju i liczby usterek, modelu samej skrzyni oraz czasu, który będzie mechanikowi potrzebny do wyjęcia skrzyni i jej ponownego zamontowania. Czasami może okazać się, że korzystniejszą opcją będzie wymienienie całego mechanizmu, zamiast jego naprawianie. W takich sytuacjach zainteresowani często kupują używane automatyczne skrzynie biegów z rozruchową gwarancją.

Aby ustrzec się przed tak sporym wydatkiem, jakim jest naprawa skrzyń automatycznych, warto od samego początku prawidłowo dbać o cały mechanizm. Przede wszystkim regularnie wymieniać olej i stosować oczywiście odpowiednią substancję. Jeśli źle dobierzesz olej do skrzyni automatycznej, skrzynia biegów z całą pewnością ulegnie przegrzaniu. Zaleca się, aby olej wymieniać co 30 tysięcy kilometrów.

O skrzynię dba się również poprzez umiejętne jeżdżenie. A mianowicie nie powinno się zmieniać biegów bez tak zwanego wysprzęglania, ważne jest delikatne redukowanie przełożenia oraz unikanie jazdy na zarówno niskich, jak i wysokich obrotach. Nie poleca się także ruszać z pełną mocą oraz jeździć na trybie neutralnym – czyli na tak zwanym „luzie”.

Jakie są objawy uszkodzonej automatycznej skrzyni biegów?

Jakie są najczęstsze objawy uszkodzenia automatycznej skrzyni biegów? Otóż z reguły przy uszkodzonych skrzyniach automatycznych dochodzi do rozłączania się napędów. Kolejny objaw to brak wysokich biegów, brak biegu wstecznego czy szarpanie. Nierzadko również może dojść do widocznego wycieku oleju. Uszkodzona automatyczna skrzynia biegów często na początku jazdy zachowuje się właściwie normalnie. Dopiero po osiągnięciu odpowiedniej temperatury roboczej może zacząć ślizgać się czy szarpać. Z reguły dzieje się tak po jakichś 20 minutach od odpalenia samochodu.

Do innych objawów zalicza się także zapach spalenizny czy po prostu paląca się kontrolka silnika. Pamiętaj, aby nigdy nie lekceważyć tych objawów. Kiedy tylko zauważysz, że podczas jazdy dzieją się niepokojące rzeczy, niezwłocznie udaj się do mechanika!

Naprawiając automatyczne skrzynie biegów można z jednej strony zaoszczędzić, a z drugiej wybrać bardziej ekologiczne rozwiązanie. Jest to więc usługa, nad którą powinien się zastanowić każdy właściciel pojazdu z automatyczną skrzynią biegów, szczególnie jeżeli auto uległo usterce, co zostało spowodowane uszkodzeniem skrzyni biegów.