Imponująca nowa siedziba Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa

Zakończono budowę imponującej siedziby dla Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa im. mjr poż. Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego w Alwerni. Uroczyste oddanie budynku do użytku nastąpi już 9 marca, w sobotę. W dniu tym, pomiędzy godzinami 16 a 19, zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z muzeum.

Ważnym jest podkreślenie, że przekazanie obiektu nie równa się stałemu otwarciu muzeum, jako że nadal trwają prace związane z aranżacją ekspozycji. Ostateczny projekt wystawy ma zostać ukończony w maju, a planowane jest, że od połowy tego miesiąca muzeum zostanie na stałe udostępnione dla ruchu turystycznego. Tym niemniej, w sobotę goście będą mieli możliwość podziwiania obecnego stanu obiektu, który zostanie otwarty na trzy godziny.

Najstarsze polskie muzeum pożarnictwa wreszcie znalazło się w godnej swojej historii siedzibie. Stary garaż, gdzie przechowywano drogie eksponaty, został doszczętnie zniszczony, a na jego miejscu wybudowano nowoczesny, imponujący budynek o powierzchni użytkowej przekraczającej 2 tysiące metrów kwadratowych. W nowej siedzibie znalazły się miejsca na stałe i czasowe ekspozycje, sala edukacyjna „Ognik”, dwie sale wielofunkcyjne dostosowane do prowadzenia działalności edukacyjnej i konferencyjnej, obszar dla zwiedzających oraz kawiarnia.