Jak przygotować dziecko na młodsze rodzeństwo?

Co zrobić, aby przygotować nasze dziecko na przyjście na świat nowego członka rodziny? Jak sprawić, aby obudzić w nim radość i miłość do brata lub siostry? Nie istnieje oczywiście żaden złoty środek. Dzieci różnią się charakterem i osobowością. Mają różną wrażliwość i są mniej lub bardziej odporne na zmiany, jakie ich dotykają.  Mimo wszystko można wytypować kilka uniwersalnych wskazówek, które mogą się okazać pomocne dla rodziców.

Przede wszystkim powinniśmy rozmawiać z potomkiem na jego temat.  Starać się dowiedzieć jak się czuje, jakie emocje nim rządzą i co myśli na temat pojawienia się nowego członka rodziny w domu.  Zapewnienia o niezmienne miłości rodziców są potrzebne. Jednak równie istotne jest danie poczucia dziecku, że jest dla nas ważne. Powinniśmy mu uświadomić, że oczekiwanie na jego narodziny budziło w nas równie entuzjastyczne uczucia.

Dobrym krokiem będzie także opowiedzenie dziecku o zmianach, jakie nastąpią w domu po narodzinach rodzeństwa.  Ważne by nasze opowiadanie było wyważone. Nie powinniśmy zbytnio koloryzować przyszłości.  Starajmy się jednak również nie wystraszyć dziecka.  Opowiedzmy mu o tym, na czym polega opieka nad noworodkiem.  Dajmy mu do zrozumienia, że potrzeby rodzeństwo na początku będą się różnić o tych, które on sam odczuwa.  Zwróćmy uwagę na to, że noworodek w zupełnie inny sposób będzie wyrażał swoje emocje.
Możemy również zaangażować dziecko w przygotowania na przyjęcie nowego członka rodziny. Zaprośmy je do wzięcia udziału  w urządzaniu pokoju maluszka. Podczas zakupów pozwólmy mu wybrać zabawki i ubranka dla przyszłego brata lub siostry.

Na ten temat pisze również strona https://www.szkrab.pl/