Jak zorganizować pogrzeb w Krakowie?

Kremacja zwłok zyskuje coraz większą popularność ze względu na fakt, że jest to rozwiązanie tańsze i bardziej ekologiczne niż tradycyjny pochówek. Jednak w wielu krajach nadal obowiązuje zakaz kremacji zwłok ludzkich, dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, czy można skremować bliską osobę.

Domy pogrzebowe oferują nie tylko usługi związane z pogrzebem, ale także inne usługi, takie jak:

  • transport osób zmarłych;
  • balsamowanie;
  • kremacja;
  • pochówek;
  • ekshumacja (w razie potrzeby);
  • ceremonia pogrzebowa (tradycyjny rytuał lub uroczystość zgodnie z indywidualnymi życzeniami).

 Jak zorganizować pogrzeb?

Pogrzeby są ważną częścią polskiej kultury i odgrywają kluczową rolę w opłakiwaniu odejścia bliskiej osoby.

Rytuał pożegnania z osobą zmarłą jest głęboko osobistym doświadczeniem. Ceremonia pogrzebowa może być prosta lub rozbudowana, ale ważne jest, aby podczas jej planowania wziąć pod uwagę życzenia członków rodziny.

Kremacja w Krakowie

Usługi kremacyjne stają się coraz bardziej popularne w Polsce, a wiele rodzin wybiera kremację zamiast pochówku swoich bliskich. Jest kilka powodów, dla których ludzie wybierają tę opcję:

Koszt – kremacja jest zazwyczaj tańsza od pochówku, ponieważ podczas samej usługi jest mniej kosztów i nie ma potrzeby kupowania drogiej trumny lub innego tradycyjnego wyposażenia do pochówku.

Środowisko – skremowane szczątki można umieścić w urnie lub zakopać w ziemi, w zależności od przekonań religijnych i tego, co się z nimi czuje. Jeśli jednak zdecydujesz się na kremację, będzie to miało mniejszy wpływ na środowisko niż pochowanie ciała w ziemi, ponieważ nie będzie potrzeby stosowania płynów balsamujących i innych substancji chemicznych, które mogą zaszkodzić zwierzętom i dzikim zwierzętom, jeśli dostaną się do wody lub ziemi.

 Proces organizacji pogrzebu przebiega w kilku etapach

Na początku należy zdecydować, jaki rodzaj pogrzebu zostanie zorganizowany. Może to być pochówek lub kremacja, ale także stypa lub nawet nabożeństwo plenerowe. Jeśli chcesz zorganizować pogrzeb, skontaktuj się z nami w naszym biurze. Pomożemy Ci wybrać odpowiednią opcję dla Twojej bliskiej osoby.

Następnym krokiem jest ustalenie, kto i w jaki sposób zostanie pochowany. W tym miejscu należy zastanowić się, czy konieczne jest balsamowanie ciała i jak długo potrwa przygotowanie go do pochówku. Potrwa to kilka dni i dopiero po tym można dokonać uzgodnień z administracją cmentarza lub zarządem krematorium. Ostatnią rzeczą, którą należy zrobić na tym etapie, jest skontaktowanie się z członkami rodziny, aby mogli zgromadzić się wokół osoby zmarłej.

W tym momencie istnieją dwie możliwości: zorganizowanie stypy w domu lub udanie się bezpośrednio na nabożeństwo w kościele (jeśli było ono planowane). W obu przypadkach zalecamy, aby towarzyszyła Ci osoba doświadczona bądź zakład pogrzebowy (polecamy Epitafium Kraków), aby nic nie poszło źle w tym emocjonalnym okresie.

Pogrzeb to ceremonia odbywająca się w celu upamiętnienia życia danej osoby. Uczestniczy w niej rodzina, przyjaciele i inni bliscy zmarłego, którzy składają mu ostatni hołd. Pogrzeb może odbyć się bezpośrednio po śmierci lub w innym dniu.

Pogrzeby w Polsce są zazwyczaj organizowane przez dom pogrzebowy. Jeśli jednak chcesz zorganizować pogrzeb samodzielnie, możesz to zrobić, kontaktując się z lokalnym przedsiębiorcą pogrzebowym, który pomoże Ci załatwić wszystkie niezbędne formalności i procedury.

Jeśli chcesz samodzielnie zorganizować pogrzeb, powinieneś wziąć pod uwagę następujące kwestie:

1) Wybrać miejsce ceremonii. Może to być sala kościelna lub nawet własny dom, jeśli jest w nim wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich gości. Można także poprosić o pozwolenie pracodawcę lub właściciela mieszkania, jeśli ceremonia odbywa się w pracy lub w budynku mieszkalnym. Niektóre miejsca zezwalają na spożywanie posiłków na zewnątrz podczas pogrzebu, więc możliwe, że dopuszczają również zewnętrzne firmy cateringowe.

2) Zdecyduj, czy chcesz, aby pogrzeb odbył się w trumnie otwartej czy zamkniętej (lub w obu tych formach). W Polsce otwarte trumny nie są powszechne, ale są akceptowane w niektórych religiach, takich jak katolicyzm, gdzie ważne jest, aby ludzie widzieli swoich bliskich przed ich pochowaniem.