Józef Filas z Rdzawki został Sołtysem Małopolski 2022

W roku 2022, Józef Filas z miejscowości Rdzawka, położonej w gminie Rabka Zdrój, zdobył tytuł Sołtysa Małopolski. Wydarzenie to stanowiło kulminacyjny punkt konkursu prowadzonego przez Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów, które działało we współpracy z województwem małopolskim. Ceremonia podsumowania konkursu miała miejsce w Jawiszowicach, skąd pochodził Łukasz Korczyk – poprzedni laureat tytułu. Kolejne wydarzenie finałowe zaplanowane jest do przeprowadzenia w Rdzawce, miejscowości nowo wybranego lidera.

Podczas 22. edycji konkursu członkowie kapituły musieli sprostać trudnemu zadaniu oceny nadesłanych ofert. Zróżnicowanie zgłoszeń było ogromne – różnorodność dotyczyła zarówno liczby mieszkańców sołectw, jak i ich budżetów. Najmniejsza spośród zgłaszających się jednostek liczyła sobie zaledwie 180 mieszkańców, natomiast największa zamieszkiwana była przez ponad cztery tysiące osób.

Zakres finansowy również pokazywał duże zróżnicowanie. Najmniejszy budżet, z którym wystartowano w konkursie, wynosił 17 tysięcy złotych, podczas gdy największy osiągał wartość 320 tysięcy złotych. Najmłodszy uczestnik konkursu sprawował funkcję sołtysa przez dwa lata. Niezwykłą długowieczność na swoim stanowisku prezentuje natomiast Włodzimierz Wiśniewski, z sołectwa Piotrkowice Wielkie (gmina Koniusza), będący na swojej posadzie od 42 lat. Za ten niebywały staż otrzymał specjalną nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych.