Już niedługo obchody święta patrona Krakowa

Już niedługo, bo 19 marca będziemy obchodzić imieniny  świętego Józefa,  patrona Krakowa, na którego został wybrany w 1704 roku przez radnych miasta.  Miało to pomóc w powrocie do normalnego funkcjonowania po najazdach wrogich wojsk oraz epidemii, która przyczyniła się do wyludnienia Krakowa. W 1705 roku dekret Kongregacji Obrzędów w kwestii zawierzenia miasta świętemu  został zatwierdzony przez papieża Klemensa XI.

 

Z tej okazji  obchodów imienin  patrona miasta wiele miejsc zostanie udekorowane w wyjątkowy sposób. Na autobusach miejskich oraz tramwajach umieszczone będą biało-niebieskie chorągiewki.  W planie jest również podświetlenie Kładki o. Bernatka, TAURON Areny Kraków oraz wieży telewizyjnej na Krzemionkach również w tych dwóch kolorach.

Budynek urzędu miasta, a także maszty przed magistratem na placu Wszystkich Świętych zostaną także przyozdobione flagami w biało-niebeskich barwach

 

Uroczyste obchody

Obchody święta patrona miasta potrwają od 18 do 27 marca. Rozpoczną się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Dietla przy magistracie przez władze Krakowa i uczniów szkoły, której również jest patronem.

Przez cały okres trwania obchodów będzie można wziąć udział w Kiermaszu św. Józefa na Małym Rynku.  Wśród głównych atrakcji wydarzenia należy wymienić stoiska z regionalnymi produktami oraz występy artystów i koncerty regionalnych zespołów. Jest to bardzo dobry moment, aby wybrać się do Krakowa i przejść jego ulicami. Można wtedy poczuć niepowtarzalny klimat i odczuć pierwsze powiewy wiosny. Zatem zachęcamy do wzięcia udziału w obchodach święta patrona miasta zarówno mieszkańców Krakowa jak i przyjezdnych.