Kraków świętuje 20. rocznicę Nocy Muzeów – wyjątkowe atrakcje czekają na zwiedzających

W tym roku, po raz dwudziesty, muzea i galerie zlokalizowane w Królewskim Mieście Krakowie zaproszą na nocne eksploracje swoich przestrzeni oraz na wiele atrakcji stworzonych specjalnie na tę wyjątkową noc. Mowa tu o Nocy Muzeów, której tegoroczna edycja odbędzie się 17 maja, a jej motywem przewodnim będą „Muzea na rzecz edukacji i badań”.

Tradycja organizowania Nocy Muzeów jest w Krakowie pielęgnowana już od dwudziestu lat. W jedną wybraną noc w maju, muzea i galerie krakowskie (ale nie tylko) otwierają szeroko swoje drzwi dla mieszkańców miasta i turystów pragnących zobaczyć bogate kolekcje. Możliwość ta przyciąga zarówno mieszkańców Krakowa bez względu na wiek, jak i turystów odwiedzających ten piękny renesansowy miasto.

Noc Muzeów jest inicjatywą Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich. W wydarzeniu biorą udział różne instytucje – miejskie, wojewódzkie, państwowe, a nawet prywatne. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. Jego głównym celem jest promocja bogatej i różnorodnej oferty krakowskich muzeów i galerii oraz integracja krakowskiego środowiska muzealniczego. W bieżącym roku w Nocy Muzeów weźmie udział ponad sześćdziesiąt instytucji.

− Cieszy nas wielka popularność cyklu Krakowskie Noce, w ramach którego organizowana jest Noc Muzeów. Świadczy o tym bogata propozycja przygotowana przez poszczególne muza i galerie, która przyciąga duże tłumy – podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia udział wzięło 100 000 osób. Ta jedyna noc w roku sprawia, że przed muzeami tworzą się długie kolejki entuzjastycznych i uśmiechniętych ludzi. To jest wydarzenie obowiązkowe dla każdego miłośnika kultury. Co czeka na zwiedzających w muzeach i galeriach uczestniczących w tegorocznej edycji dowiecie się 17 maja. Zapraszamy! – mówi Jadwiga Gutowska-Żyra, pełniąca obowiązki dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Przypomina ona, że hasło tegorocznej Nocy Muzeów brzmi „Muzea na rzecz edukacji i badań”.